RKS Sarmata - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Wyszukiwarka

Sport.pl

Historia

   21 czerwca 1921 roku z inicjatywy Jana Władysław Wilczyńskiego i Stanisława Szkieli powstaje Robotniczy Klub Sportowy „Sarmata”.

   Pierwsze treningi miały miejsce na placu Budla na Woli – dzisiejsza ulica Tyszkiewicza. Nikomu z nich nie przeszło przez myśl, że od chwili rozpoczęcia treningów zaczęli tworzyć historię polskiego sportu. W 1922 roku działalność Robotniczego Klubu Sportowego „Sarmata” zostaje oficjalnie uprawomocniona. W latach tych klub liczy już kilka sekcji sportowych, poza piłką nożną były to : lekkoatletyka , gimnastyka, tenis stołowy oraz pływacką.

   Rok 1957 można określić jako nowe narodziny Sarmaty. Klub narodził się na terenach robotniczej Woli, lecz tym razem nie z inicjatywy tramwajarzy, a metalowców z zakładów im. Marcela Nowotki, Karola Świerczewskiego, Róży Luksemburg i Marcina Kasprzaka. Do „Sarmaty” wrócili założyciele klubu. Dołączyli nowi członkowie, a wśród nich: Czesław Sobiech, Stanisław Dobrzański, Stanisław Jasik i Andrzej Zalewski.

   Robotniczy Klub Sportowy „Sarmata” Warszawa, jak każdy klub, miał swoje wzloty i upadki. Sukcesy, chwałę oraz największy zaszczyt z pewnością przyniosły sekcje lekkiej atletyki, w której przez przypadek znalazł się jak się później okazało wielki talent, a mowa tutaj o Januszu Kusocińskim oraz Andrzeju Badeńskim. „Sarmata” mogła również się pochwalić bardzo mocną reprezentacją w kolarstwie, która już w pierwszych miesiącach od założenia sekcji przyniosła klubowi tytuł mistrzowski. Dużą chwałę „Sarmacie” przyniosła sekcja łyżwiarstwa szybkiego, a głównie to dzięki Elwirze Seroczyńskiej, która początkowo odnosiła sukcesy jako zawodniczka, a następnie jako trenerka wykształciła od podstaw przyszłą reprezentantkę Polski Romanę Troicką. „Sarmata” poza tymi zaszczytnymi sekcjami mogła się pochwalić, że stawiała na rozwój wolskiej młodzieży w takich sekcjach jak: piłka nożna, pływacka, bokserska, tenisa stołowego, koszykówki, siatkówki, kulturystyka, piłka ręczna, turystyczno- motorowa.

   „Sarmatę” w latach gdy byli oni pod patronatem Fabryki im. gen. K. Świerczewskiego charakteryzowało, że popierała wszystkie sekcje tak samo, mino to, że nie przynosiły jakichś szczególnych sukcesów czy chwały. Głównym celem było, by oprócz sukcesów rozwijała się kultura fizyczna wśród młodzieży robotniczej na Woli. Stadion przy ulicy Wolskiej 77 był ogólnodostępny w celu dostarczenia czynnego wypoczynku po pracy.

   Przed wojną (1925-1928) trenuje w "Sarmacie" najpierw piłkę nożną, później biegi najsłynniejszy sportowiec tamtych lat, olimpijczyk Janusz Kusociński (złoty medal, Los Angeles 1932 r.).

   W latach 50-tych w barwach klubu ściga się kolarz Stanisław Królak, pierwszy polski zwycięzca Wyścigu Pokoju (1956 r.). Członkinią klubu (1957-1964) jest Elwira Seroczyńska, srebrna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim (Squaw Valley 1960 r.). Tu też pierwszy raz staje na bramce Krzysztof Dowhań - najlepszy trener bramkarzy. Wśród jego podopiecznych można wymienić Macieja Szczęsnego, Artura Boruca czy Łukasza Fabiańskiego. Zawodnikiem „sarmackich” siatkarzy w latach 1974-1976 był Wojciech Drzyzga - reprezentant kraju, Olimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy w siatkówce.

   Lata 90-te to cięższe lata dla „Sarmaty”, któremu jako jednemu z nielicznych warszawskich klubów udaje się przetrwać okres transformacji i kontynuować (nieprzerwanie od 1921 roku!) działalność. Aktualnie rozwijane są sekcje młodzieżowej i seniorskiej piłki nożnej. W planach jest utworzenie nowych boisk oraz dalszy rozwój klubu.

Zegar

Reklama

Wyniki

Ostatnia kolejka 14
KS Przyszłosć Włochy KS Ursus Warszawa
KS Ursus Warszawa MUKS Unia II Warszawa
RKS Sarmata Warszawa 6:3 SEMP II Ursynów
UKS Varsovia II Warszawa MKS Polonia Warszawa
WCSM Agrykola II Warszawa UKS Rakovia Warszawa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15

Losowa galeria

Sarmata - Varsovia Warszawa
Ładowanie...